Odeszli
Pogrzeb świecki, jak to wygląda?

Jacek Staryga, prezes zakładu pogrzebowego ARS potwierdza – liczba pochówków świeckich rośnie, zwiększa się również akceptacja społeczna dla podobnego rozwiązania. Na cmentarzu komunalnym administrator nie czyni przeszkód jeśli najbliżsi zdecydują, że zmarły będzie chowany bez obrzędu religijnego. – Umożliwiamy kontakt z mistrzem ceremonii, to osoba, która z dużą empatią i profesjonalizmem prowadzi uroczystość – tłumaczy Jacek Staryga.

Pogrzeb świecki to rodzaj świeckiego nabożeństwa. Jacek Staryga precyzuje – to pożegnanie, spotkanie znajomych i bliskich, wspomnienie osoby, która odeszła.

Jeśli rodzina zdecyduje się zorganizować pogrzeb świecki nie powinna martwić się scenariuszem uroczystości. Ten przygotuje mistrz ceremonii. Podstawowym obowiązkiem mistrza ceremonii jest rozmowa z rodziną osoby zmarłej. Najbliżsi zatwierdzają treść. Nie ma niespodzianek. Dzięki temu może on przygotować wspomnienie o zmarłym, czyli mowę pogrzebową.

– W mowie znaleźć się mogą zarówno anegdoty z życia zmarłego, jak i wiersze czy różnego rodzaju aforyzmy. Przede wszystkim jednak znajdują się tam wspomnienia o tym, co zmarła osoba lubiła, co było w jej życiu ważne, co zrobiła dla innych itp. Nie raz, z racji zawodowej, uczestniczyłem w podobnej uroczystości, zapewniam, że mistrz ceremonii, z którym współpracujemy ma ogromne wyczucie i klasę – mówi Jacek Staryga.

Oprócz wspomnienia o zmarłym mistrz ceremonii w porozumieniu z rodziną, decyduje m.in. o muzycznej oprawie pogrzebu. Świeckie ceremonie pogrzebowe skupiają się przede wszystkim na zmarłym

Mistrz ceremonii, podobnie jak kapłan, wyprowadza z kaplicy przycmentarnej orszak żałobników, przy grobie żegna zmarłego. Uroczystość ma wzruszający i podniosły charakter.

– To żegnanie, które znamy z filmów, literatury, miejsc na świecie, gdzie nikogo już nie oburza fakt, że kapłan nie prowadzi uroczystości pogrzebowej. W Skierniewicach przestaje być rzadkością. U nas uroczystość odbywa w kaplicy – mówi Jacek Staryga. – Nasz zakład pogrzebowy charakteryzuje się tym, że organizujemy wszystko od początku do końca. Jedyny obowiązek to odebranie karty zgonu, potem aktu zgonu , rozpoznania – potwierdzenia tożsamości zmarłego.

Zakład pogrzebowy przejmuje wszystkie obowiązki, które towarzyszą pochówkowi.

– Przygotowujemy kosmetykę i ubieramy zmarłego. Mamy do wyboru urny i trumny. Mamy kwiaciarnie, gdzie możemy ustalić oprawę kwiatową. Jeśli rodzina chce pożegnać osobę zmarłą zgodnie z tradycją katolicką, sprawy organizacyjne kościoła, też załatwiamy. 

W kościele katolickim zaleca się, aby ceremonia pogrzebowa odbywała się w jego kościele parafialnym. Istnieje także możliwość odprawienia pogrzebu w parafii wybranej przez rodzinę, ale zawsze należy o tym poinformować duszpasterza parafii, do której zmarły należał.

tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA