Odeszli

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 listopada 2020 | 13:04 komentarzy 2
Zmarli na covid pod specjalnym nadzorem

(Fot. Sławomir Burzyński)

Miejska spółka pogrzebowa Ars zapewnia, że w Skierniewicach pochówki odbywają się planowo. Nie ma obowiązku kremacji zwłok osób zmarłych na covid, ale zakład pogrzebowy musi zachować zwiększony reżim sanitarny.

– Działamy na bieżąco, w Skierniewicach nie mamy problemów z pochówkami – mówi Jacek Staryga, prezes miejskiej spółki pogrzebowej Ars w odpowiedzi na alarmujące informacje z niektórych polskich miast, gdzie zaczyna brakować miejsc na cmentarzach i w chłodniach. – Martwię się tylko, żeby moi pracownicy się nie pochorowali, bo wtedy ludzi mi zabraknie i może być problem – dodaje.

Prezes zapewnia, że nie ma również problemów z terminami kremacji, choć skierniewicka spółka korzysta z krematoriów w odległych miejscowościach.

Sposób pochówku osób zmarłych na koronawirusa został w kwietniu tego roku określony rządowym rozporządzeniem. Między innymi należy odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, które muszą zostać zdezynfekowane płynem odkażającym i bez ubierania zapakowane do szczelnego worka ochronnego. Do tego samego worka trafia też ubranie lub szpitalne okrycie zmarłego.

– Najczęściej po odbiór zmarłych jeździmy do szpitala. Zwłoki są już zdezynfekowane w worku, przejmujemy je i wkładamy do trumny, którą zamykamy bez okazywania rodzinie. Nasi pracownicy muszą być odpowiednio ubrani, żeby zachować warunki sanitarne – wyjaśnia Jacek Staryga. – Natomiast same uroczystości pogrzebowe i pochówek osoby zmarłej na covid nie różnią się od innych, oczywiście w obowiązującym reżimie dotyczącym liczby uczestniczących osób. Nie ma natomiast obowiązku kremacji takich zwłok, chyba że na życzenie rodziny – dodaje.

Sławomir Burzyński

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 71

 • 20
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 7
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 6
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 11
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 13
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 10
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Matka 0 ponad rok temuocena: 70% 

  Oby odpowiedzialni za ten stan ponieśli tego konsekwencje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Szok -1 ponad rok temuocena: 67% 

  Potrktowni jak nic nie warte śmieci, jakby nie byli ludźmi... Brak słów

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA