Odeszli

społeczeństwo

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 marca 2021 | 10:08 komentarzy 1
15 marca 2021 roku w wieku 74 lat zmarł prof. dr hab. Edward Żurawicz. Pracownik Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach, z Instytutem związany nieprzerwanie przez 49 lat.

15 marca 2021 roku w wieku 74 lat zmarł prof. dr hab. Edward Żurawicz. Pracownik Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach, z Instytutem związany nieprzerwanie przez 49 lat.

"Zapamiętamy Pana Profesora jako Człowieka niezwykle pracowitego, szlachetnego i prawego, chętnie dzielącego się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem, zawsze służącego radą i pomocą" – żegnają Profesora współpracownicy.

Absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pracę w Instytucie Sadownictwa podjął 1 czerwca 1972 r. w Zakładzie Roślin Jagodowych. W latach 1985 – 2017 kierował pracami Zakładu Hodowli Roślin Sadowniczych, przekształconego później w Zakład Hodowli Roślin Ogrodniczych; w latach 2002-2011 dodatkowo pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora do spraw naukowo-badawczych w zakresie roślin sadowniczych.

Wybitny genetyk i hodowca roślin sadowniczych, cieszący się autorytetem zarówno w nauce krajowej, jak i międzynarodowej, autor/współautor ponad 60 oryginalnych odmian wielu gatunków roślin sadowniczych oraz bardzo licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych. Przez wiele lat swojej pracy zawodowej był członkiem Rady Naukowej ISiK oraz IO, a także wielu organizacji i stowarzyszeń, m.in. Polskiego i Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Związku Twórców Odmian Roślin Uprawnych. Przez trzy kadencje był także członkiem Komitetu Nauk Ogrodniczych Polskiej Akademii Nauk, zaś w latach 2007-2010 - jego Przewodniczącym. Od roku 2016, na prośbę MRiRW, pełnił funkcję członka Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego przy Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Pan Profesor był bez reszty oddany swojej pracy zawodowej, którą wykonywał z wielkim zaangażowaniem i pasją. Wniósł ogromny wkład w osiągnięcia zarówno Instytutu, jak i polskiego sadownictwa, za co został odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz dwukrotnie nagrodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także innymi odznaczeniami resortowymi i stowarzyszeń naukowych. Był wspaniałym nauczycielem i wychowawcą licznych kadr młodych naukowców. Znanym w szerokich kręgach mentorem dla praktyków, promotorem i recenzentem wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, a także członkiem komitetów redakcyjnych licznych czasopism o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Pożegnanie Pana Profesora będzie miało miejsce 19 marca w kaplicy szpitalnej w godz. 11.30 – 11.50. O godzinie 12.00 zostanie odprawiona Msza św. żałobna w Kościele Garnizonowym. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu miejskim przy ul. Strobowskiej w Skierniewicach.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 10

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Gość 0 ponad rok temuocena: 85% 

  W Skierniewicach na zawsze ! Profesor pozostanie tylko jeden ! .To osoba o cechach wręcz deistycznych , czyli Szczepan Pieniążek - absolwent Cornell Uniwersity w Itaha , w stanie New York w okresie okupacji hitlerowskiej ,, gdzie robił także doktorat ,pisał dysertacje z jabłoni ,.W czasie okupacji sowieckiej , reżimu komunistycznego powrócił do ukochanej ojczyzny Polski , potem otworzył drogę do edukacji Polaków w USA .Reszta to egoistyczni cwaniacy i karierowicze korzystający z tej sytuacji i wpływów jak np. obywatel Edward Ż.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA