Odeszli
Pora planować powiększenie cmentarza komunalnego

(fot. Mariusz Jaworski)

Jacek Staryga, prezes spółki ARS, administrującej komunalnym cmentarzem wielokrotnie w dyskusji na forum komisji rady miasta zwracał uwagę samorządowców – najwyższa pora  zacząć szukać rozwiązań, bo na skierniewicki nekropolii zakończymy pochówki za pięć lat.

Dziś na miejskim cmentarzu przy ul. Strobowskiej znajduje się ok. 6 tys. grobów, pochowanych zostało już ponad 9 tys. osób. Prezes spółki ARS przyznaje, dzięki tzw. dochówkom (groby rodzinne, przyp. red.) problem nie dogoni nas szybciej.

Cmentarz komunalny to 8 hektarów ziemi. By powiększyć obszar, rozważane są dwa scenariusze. Najbardziej naturalnym rozwiązaniem jest  powiększenie obszaru nekropolii w kierunku ul. Rawskiej. To wiąże się z wykupem gruntów. Największą, najatrakcyjniejszą działką w tym kwartale dysponują Lasy Państwowe, w sąsiedztwie nieruchomość należą m.in. do miasta, gros mniejszych działek jest własnością osób prywatnych.

Drugi scenariusz wiązałby się z powrotem do projektu organizacji cmentarza na działce po drugiej stronie ulicy Srobowskiej, w miejscu, gdzie w latach sześćdziesiątych znajdował się cmentarz. Większość pochówków wówczas została ekshumowana i przeniesiona na istniejący dziś cmentarz komunalny. Powrót do starej koncepcji wydaje się mieć szczęśliwy, zwłaszcza w kontekście organizacji w okolicy obszarów rekreacyjnych. Jedno jest pewne – temat wymaga pilnych decyzji.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Tadeusz 0 2 miesiące temuocena: 100% 

  To wyzwanie, które trzeba będzie skonfrontować w przyszłości, ale z pewnością nasz włodarz i samorząd Skierniewic podejmą odpowiednie działania. Warto rozważyć różne scenariusze, w tym powiększenie obecnej nekropolii czy powrót do starej koncepcji cmentarza. To temat wymagający pilnych decyzji, które wpłyną na organizację przestrzeni miejskiej. Zaufajmy prezydentowi i samorządowi w podejmowaniu rozsądnych rozwiązań dla dobra mieszkańców Skierniewic.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Porć -1 5 miesięcy temuocena: 100% 

  " Powrót do starej koncepcji wydaje się mieć szczęśliwy, zwłaszcza w kontekście organizacji w okolicy obszarów rekreacyjnych." - co autor miał na myśli?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA